Lot samolotem- krok po kroku

DSC_0011Jest mnóstwo ludzi, którzy chcieli by podróżować ale boją się lub nie chcą latać samolotem. Większość z nich po prostu obawia się tego co nieznane lub wyobraża sobie, że wszystkie procedury jak i bariera językowa to coś nie do przejścia. Dlatego chciałabym wyjaśnić jak wygląda proces od wejścia na lotnisko z którego będzie wylot do wyjścia z tego na którym wylądujemy. Zapraszam do moich wpisów o podobnej tematyce: „Zwroty po angielsku PODRÓŻ SAMOLOTEM” i „Słownictwo po angielsku PODRÓŻ SAMOLOTEM”.

1. Zaplanowanie dojazdu na lotnisko

Skoro to będzie twój pierwszy lot musisz pamiętać, że nie wszystko musi pójść bezproblemowo dlatego aby się nie stresować dobrze mieć zapas czasu. Przed wyjściem z domu sprawdź jeszcze raz czy masz ze sobą potrzebne dokumenty czyli kartę pokładową (bilet), dokument tożsamości w Unii Europejskiej wystarczy dowód tożsamości, a poza nią musisz mieć paszport, potwierdzenia rezerwacji np. hotelu i prawo jazdy jeśli chcesz wypożyczyć samochód . Powinieneś być na lotnisku przynajmniej dwie godziny przed odlotem wiec dobrze zaplanuj sposób w jaki dotrzesz na lotnisko. Koniecznie weź pod uwagę możliwe korki i inne utrudnienia.

2. Odprawa

Możemy przejść odprawę online lub na lotnisku.

Odprawa online

Najczęściej po otrzymaniu elektronicznego biletu na e-mail jest możliwość do przejścia do odprawy online. Po wpisaniu danych do formularza wygeneruję się karta pokładowa, którą należy wydrukować (może być czarno-biała lub w kolorze) i zabrać ze sobą na lotnisko. Należy mieć ze sobą również dokument tożsamości, którego się używało podczas wypełniania formularza przy odprawie. Jeśli posiadasz bagaż do nadania, gdy będziesz na lotnisku podejdź do stanowiska odprawy bagażu co najmniej godzinę przed wylotem.

Odprawa na lotnisku

Jest to odprawa biletowo – bagażowa, którą otwierają dwie godziny przed planowanym odlotem samolotu. Należy znaleźć na tablicy/monitorze numer stanowiska check-in dla naszego lotu, po czym udać się do miejsca, gdzie odbywa się odprawa. Najszybciej znajdziesz szukając najpierw linii lotniczych, a później dla konkretnego lotu, który może być oznaczony numerem lotu lub/i miejscem lądowania. Najczęściej będziemy musieli stać w  kolejce, dlatego warto ten czas wykorzystać na przygotowanie dokumentów: paszportu lub dowodu osobistego, wydrukowanego biletu i jeśli potrzebujesz wizy. Zostaniemy poproszeni o położenie walizki, którą chcemy nadać na taśmie. Zostanie ona zważona i oznakowana.Odprawę biletowo – bagażową zamykają ok 45 min przed planowanym odlotem samolotu.

Odprawa na lotnisku przy automacie

Istnieje również możliwość samodzielnej odprawy przy automacie. Wtedy karta pokładowa jest drukowana przez automat.

Uwaga!

-Niektóre linie lotnicze nakładają dodatkowe opłaty za odprawę na lotnisku.

-Walizka nie zostanie nadana jeśli jej waga przekroczy normy w zależności od linii lotniczych i naszego wyboru podczas kupowania biletu lotniczego. W takiej sytuacji mamy możliwość przełożenia ciężkich rzeczy do bagażu podręcznego, pozbycia się zbędnych rzeczy bądź zapłacenia za dodatkowe kilogramy.

-Nawet jeśli masz tylko bagaż do nadania przejdź do stanowiska nie później niż godzinę przed wylotem.

-Upewnij się, że po odejściu od stanowiska odprawy masz kartę pokładową (boarding card) i kwitek potwierdzający nadanie bagażu, jest to bardzo potrzebne w razie zgubienia walizki.

-Przy wyjściu awaryjnym ze względów bezpieczeństwa miejsca mogą zajmować tylko pasażerowie w pełni sprawni.

-W trakcie odprawy przydzielane są miejsca. Warto więc jeśli nie lecimy sami podejść z osobą, która nam towarzyszy. Możemy również poprosić np. o miejsce przy oknie bądź przy wyjściu awaryjnym.

-Gdy chcemy przewieźć alkohol lub wyroby tytoniowe, to przed podróżą należy sprawdzić przepisy celne obowiązujące w kraju, do którego się udajemy.

Limity tytoniu i alkoholu na terenie Unii Europejskiej

TYTOŃ

-800 sztuk papierosów lub

-1 kg tytoniu w suszu lub

-400 sztuk cygaretek lub

-200 sztuk cygar

ALKOHOL

-10 litrów alkoholi spirytusowych np. wódki lub

-20 litrów wzmocnionego wina np. sherry, porto lub

-90 litrów wina musującego maksymalnie 60 litrów lub

-110 litrów piwa

Limity tytoniu i alkoholu poza Unią Europejską

TYTOŃ

-200 sztuk papierosów lub

-250 g tytoniu w suszu lub

-100 sztuk cygaretek lub

-50 sztuk cygar

ALKOHOL

-1 litr alkoholi spirytusowych np. wódki lub

-4 litry wina lub

-16 litrów piwa

3. Kontrola bezpieczeństwa

Gdy już się odprawimy i nadamy bagaż przechodzimy do stanowiska kontroli bezpieczeństwa. Po drodze możemy znaleźć  miejsce w którym można wyrzucić rzeczy, których nie wolno mieć przy sobie podczas kontroli np. napoje. Możemy również znaleźć automaty w których są darmowe woreczki na kosmetyki. W punkcie kontroli bezpieczeństwa należy okazać dokument tożsamości i kartę pokładową. Po czym następuje sprawdzanie bagażu. Trzeba położyć bagaż w skrzynce na taśmie. Musimy wyjąć z niego:

-metalowe przedmioty np. klucze, monety, zegarek, pasek od spodni z klamrą.

-leki- krople do oczu zaliczane są do leków i można je przewozić w pojemnikach większych niż 100ml.

-kosmetyki- wszystkie płynne kosmetyki (płyny, żele, pasty, emulsje) jakie posiadamy muszą być w przeźroczystym woreczku, który możemy znaleźć na lotnisku lub w przezroczystej kosmetyczce. Objętość każdego z kosmetyków nie może przekraczać 100 ml, a łącznie nie może być większa niż 1 litr.

-elektronikę np. telefon, laptop,tablet, suszarkę, prostownicę.

Gdy wyjmiemy wszystkie rzeczy z bagażu musimy opróżnić kieszenie, wyjąć pasek ze spodni, zdjąć zegarek i inne metalowe rzeczy np biżuterię, okrycie wierzchnie i buty jeśli zakrywają kostkę bądź mają metalowe elementy. Następnie możemy przejść przez bramkę do skanowania metalu. Jeśli bramka zapiszczy mogą nas poprosić o zdjęcie butów i ponowne przejście przez bramkę, będziesz poddany kontroli manualnej lub zaproszony do przejścia do kopuły, która cię przeskanuje.

Uwaga!

-Dużym ułatwieniem jest spakowanie bagażu podręcznego w taki sposób aby to co musimy wyjąć podczas kontroli było na wierzchu tj. torebka z kosmetykami, elektronika, leki i metalowe przedmioty.

-Jeśli przewozimy jedzenie dla dziecka lub leki trzeba je umieścić w skrzynce. Mogą nas poprosić o spróbowanie np. mleka, które przewozimy na potwierdzenie, ze to pokarm.

-Jeśli twój bagaż podręczny będzie niezgodny z wymaganiami linii lotniczych może zostać nadany jako bagaż rejestrowany i będzie trzeba za niego zapłacić.

-W bagażu podręcznym nie możemy przewieść niebezpiecznych przedmiotów czyli np. takich, które mają ostre zakończenia np. nóż, scyzoryk, szydełko do robótek, żyletek, korkociągów. Nie można przewozić również broni i jej imitacji, substancji łatwopalnych, farb, rozpuszczalnika, aerozoli, zapałek, zapalniczek.

-W bagażu podręcznym możesz przewozić papierosy.

4. Hala odlotów

W momencie w którym przejdziemy pozytywnie kontrolę możemy zabrać swoje rzeczy i przejść do hali odlotów. Jest to tak zwana strefa „duty free”. Tu przeważnie znajduje się wiele sklepów z ubraniami, alkoholem, żywnością, elektroniką, biżuterią i kosmetykami. Znajdują się tu również kawiarnie i restauracje. Na wszystkie produkty podane są dwie ceny w zależności czy lecimy do kraju będącego członkiem Unii Europejskiej czy kraju spoza unii np. do Tunezji, Turcji, Rosji. Jeśli lecimy do kraju będącego członkiem Unii to cena wolna jest jedynie od cła. Podróżując do krajów spoza Unii zapłacimy mniej, ponieważ cena jest zwolniona również z podatku VAT oraz akcyzy. Wszystko co kupimy w tym miejscu możemy zabrać ze sobą w reklamówce na pokład samolotu. W szale zakupowym nie zapominajmy o napojach, których się pozbyliśmy przed kontrolą bagażu.

W hali odlotów jest wiele monitorów na których wyświetla się numer lotu, miejsce lądowania i za ile czasu wyświetli się numer bramki do której musimy przejść. Warto się zorientować wcześniej gdzie się przechodzi do której bramki aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Gdy mamy numer bramki i wiemy gdzie się kierować idziemy zgodnie ze strzałkami. Najczęściej w momencie wyświetlenia bramki wystarczy podążać za tłumem.

Gdy dotrzemy do bramki możemy usiąść jeśli mamy na to miejsce lub jeśli wykupiliśmy pierwszeństwo wejścia na pokład ustawiamy się w specjalnie wydzielonym miejscu dla priorytetów. Pierwszeństwo mają również niepełnosprawni, rodzice z małymi dziećmi oraz kobiety w ciąży.

Jeszcze przed wejściem na pokład oznaczane są nasze bagaże podręczne tak samo jak bagaże rejestrowane, które musimy oddać do luku bagażowego. Możemy mieć przy sobie tylko torebkę, plecak lub reklamówkę.

Przed wpuszczeniem pasażerów na pokład samolotu pracownicy lotniska ponownie sprawdzają dokument tożsamości i kartę pokładową. Po tym możemy udać się na pokład samolotu. Nasza droga do samolotu odbywa się rękawem prosto do jego wnętrza, bądź na płytę lotniska, gdzie może czekać na nas autobus lub musimy przejść do samolotu ściśle wyznaczoną trasą.

Uwaga!

-Na płycie lotniska palenie papierosów jest surowo zabronione.

-Nie denerwujmy się, nie pośpieszajmy innych. Dopóki wszyscy nie zajmą swoich miejsc samolot nie wystartuje.

5. Na pokładzie samolotu

Po wejściu do maszyny należy okazać kartę pokładową stewardessie. Gdy masz wyznaczone miejsce kieruj się do niego. Jeśli nie, zależy ono od twoich upodobań. Osoby, które boją się latać samolotem powinny wybrać miejsce w najbliższych rzędach przy wyjściu. Oznaczenia miejsc są nad siedzeniami, składają się z cyfry i litery.

Bagaż, który masz przy sobie umieść w przeznaczonym do tego schowku nad siedzeniem lub pod siedzeniem pasażera, który jest przed tobą.  Na czas startu zapnij pasy, wyłącz przedmioty elektroniczne lub przełącz na tryb samolotowy, odsłoń okno , opuść podłokietnik, podnieś i przypnij blat.

Stewardessy pozamykają półki na bagaże i sprawdzą czy każdy z pasażerów przestrzega zasad bezpieczeństwa, których wysłuchamy w samolocie np. czy zapięliśmy pasy. Samolot pojedzie na pas startowy, gdzie w momencie, gdy pilot dostanie pozwolenie na start usłyszymy warkot silników i poczujemy szarpnięcie wynikające z silnego przyspieszenia maszyny. Samolot wzbije się ostro w gore i ustawi na właściwy kurs. Gdy maszyna ustawi się na odpowiedniej wysokości i kursie sygnalizacja jak i obsługa pokładu poinformuje nas, że można odpiąć pasy. W czasie startu, lotu i lądowania z powodu zmiany ciśnienia może nam zatkać uszy. Niektórzy radzą sobie z tą niedogodnością próbując wyrównać ciśnienie żując gumę, ssąc cukierka bądź wstrzymując powietrze w płucach.

Istnieje prawdopodobieństwo, że w ciągu lotu będziemy musieli zapiąć pasy bezpieczeństwa ponownie jeśli wystąpią turbulencje. Nie należy się ich bać są spowodowane przepływem prądów powietrznych i nie zapowiadają katastrofy lotniczej.

Podczas lotu stewardessy oferują posiłki i napoje, rozdają menu, gazety i katalogi. Podczas podróży możesz poczytać książkę, gazetę lub uciąć sobie drzemkę.

Jeśli jesteś w klasie ekonomicznej musisz za wszystko zapłacić dodatkowo. W klasie biznes pasażer ma więcej przestrzeni, wygodniejsze fotele, a napoje i dania wliczone w cenę biletu. Jeśli wykupiłeś bilet w klasie pierwszej masz o wiele więcej udogodnień. Fotele zamieniają się w łóżko, a posiłki i napoje serwuje się na życzenie klienta.

Uwaga!

-Na pokładzie samolotu jest bezwzględny zakaz palenia papierosów i e-papierosów oraz spożywania własnego alkoholu. Nie przestrzeganie zasad, awantury itp. mogą się skończyć dużymi kosztami, a nawet lądowaniem i aresztowaniem na najbliższym lotnisku.

-Jeśli boisz się latać samolotem podczas lotu nie musisz odpinać pasa bezpieczeństwa.

-Jeśli masz problemy ze zdrowiem albo jesteś w ciąży przed planowanym lotem skonsultuj się z lekarzem. Pasażerki powyżej 32 tygodnia ciąży nie wejdą na pokład bez zaświadczenia lekarskiego, że mogą odbyć podróż lotniczą.

-Możesz korzystać z toalety w czasie trwania lotu ale nie podczas startu i lądowania samolotu.

6. Lądowanie

Gdy będziemy się zbliżać do lotniska docelowego usłyszymy komunikat , że należy się przygotować do lądowania. W tym momencie trzeba zapiąć pas i pochować zbędne rzeczy do torby, która powinna znaleźć się w schowku nad siedzeniem lub pod siedzeniem znajdującym się przed nami. Stewardessy zbiorą śmieci i sprawdzą czy jesteśmy gotowi do lądowania. Samolot będzie coraz bardziej się obniżał aż rozpocznie się podchodzenie do lądowania. W momencie  gdy samolot dotknie nawierzchni lotniska poczujemy wstrząs i usłyszymy hałas związany  z hamowaniem. Po czym otrzymamy informację, że wylądowaliśmy i możemy się przygotować do opuszczenia samolotu. Po otwarciu się drzwi od samolotu opuszczamy pokład, schodzimy do autobusu lub bezpośrednio do drzwi terminalu lotniska docelowego.

7. Hala przylotów

Po wylądowaniu kierujemy się do hali przylotów. Idziemy zgodnie z wytyczoną trasą razem z tłumem ludzi, którzy przylecieli tym samym samolotem. Przechodzimy do ostatniej w ciągu naszej podróży kontroli celnej. Należy okazać dokument tożsamości. Często celnik zadaje pytanie skąd przylecieliśmy i w jakim celu. Następnie musimy odebrać nasz bagaż. Sprawdzamy tablice aby wiedzieć przy której tzw. karuzeli mamy czekać aż walizka wyjedzie na taśmie. Gdy mamy już nasz bagaż możemy zgodnie z wskazówkami opuścić lotnisko.

Dla tych co boją się latać samolotem dobrą informacją jest fakt, że katastrofy lotnicze zdarzają się wyjątkowo rzadko w przeciwieństwie do wypadków samochodowych. Należy pamiętać, że w samolocie mamy do czynienia z przeszkoloną obsługą, która nie tylko wie jak się zachować w razie awarii, ale również ma wiedzę z zakresu udzielania pomocy. Na pokładzie znajdują się urządzenia ratujące życie.DSC_0012DSC_0002

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s