Co to jest „Seven Sisters”?

DSC_0090Seven Sisters są to białe, kredowe klify obmywane przez fale kanału La Manch, które znajdują się w East Sussex w północnej Anglii (ok 100km od stolicy) pomiędzy miastami Seaford i Eastborn. Zasługują one na uwagę każdego, kto postanawia zwiedzić Anglię. Jest to idealne miejsce aby odpocząć od miejskiego zgiełku. 

W 1971 roku obszar klifów objęty został Parkiem Narodowym (Seven Sisters Country park). Klify o swoim niezwykłym kształcie powstały w okresie późnej kredy (od 65 do 100 milionów lat temu), w czasie, gdy obszar ten był zanurzony w morzu. Podlegają one zjawisku erozji, która skraca je corocznie o 30- 50 cm. Cały kredowy pas ciągnie się od tego miejsca prawie przez całą Anglię aż do okolic Bristolu, gdzie znajduje się słynna wioska Cheddar z urokliwym wąwozem.

Do Seven Sisters prowadza drogi M23/A23/A27/A26/A259. Podczas podroży najlepiej kierować się na port w Newhaven, który znajduje się ok 4 km od Seven Sistars. Najbliższym większym miastem jest Brighton od strony zachodniej, a od wschodu Eastbourne.

Moim zdaniem najlepszymi punktami widokowymi są Birling Gap, Seaford Head and Beachy Head.

Birling Gap

Z posiadłości National Trust w Birling Gap możemy zobaczyć Siedem Sióstr, patrzących na zachód, zza najbardziej wysuniętego na wschód klifu, Went Hill Brow. Jest to prawdopodobnie najłatwiejszy punkt widokowy ze względu na udogodnienia dla rodzin oraz osób niepełnosprawnych. Jest to miejsce popularne także ze względu na odcinek South Downs Way czyli krajowej ścieżki, oznakowanej z parkingu. Można tu tez zejść po solidnych, zamkniętych schodach na plażę .

Co ważne National Trust prowadzi w tym miejscu kawiarnię, sklep i bezpłatną toaletę. Istnieje tu również duża platforma widokowa, która jest dostępna dla osób niepełnosprawnych i dzieci. Jest tutaj także niedrogi parking. Można jednak znaleźć bezpłatny parking wzdłuż ulicy. To niesamowite miejsce znajduje się około 5 mil od Seaford i 6 mil od Eastbourne.

Jak dojechać ?

Samochodem – szukaj znaków z A259 wokół East Dean. Beachy Head Rd, East Dean BN20 0AB

Transportem publicznym – autobus 13X w niedzielę między Eastbourne i Brighton zatrzymuje się w Birling Gap. W przeciwnym razie większość linii autobusowych między Seaford lub Brighton i Eastbourne zatrzymuje się na A259 w East Dean lub Friston, w pobliżu drogowskazów do Birling Gap. Jest to około półgodzinny spacer .

Weź autobus 12, 12A lub 13 z Brighton do Country Park.

Weź autobus 12, 12A lub 13 z dworca autobusowego Eastbourne do Country Park.

Sprawdź stronę internetową Brighton and Hove Bus Company, aby uzyskać aktualne ceny.

Zobacz stronę internetową Seven Sisters Country Park, gdzie znajdziesz aktualne informacje o lokalnych autobusach.

Pamietaj:

autobus 13 kursuje tylko w niedziele i święta.

-E-mail z potwierdzeniem zakupu biletu nie uprawnia do podroży pociągiem, bilet należy odebrać z automatu znajdującego się na dworcu. DSC_0123DSC_1248DSC_1244DSC_1250

Seaford Head

Patrząc na wschód przez rzekę Cuckmere, klify i ich wzgórza odsuwają się od Haven Brow, który jest pierwszym z grupy do Went Hill Brow czyli ostatniego . W dolinie rzeki Seaford znajduje się kilka domków straży przybrzeżnej tworząc idealny obraz dla fotografów i malarzy. Głowa Seaford jest zaklasyfikowana jako Rezerwat Przyrody, ponieważ obejmuje wiele cennych siedlisk przyrodniczych takich jak obszary kredowe, słone bagna, żwirowata gleba i użytki zielone. To miejsce jest domem dla wielu rzadkich w skali kraju gatunków roślin, ptaków i owadów.

Jak dojechać ?

Samochodem Park Siedmiu Sióstr to piekne kredowe klify i kredowe spadki w Parku Narodowym South Downs, który znajduje się przy A259 w Exceat między Eastbourne i Seaford.

BN25 4AB, Exceat, Seaford

Cuckmere Haven, Seaford BN25 4AR, Anglia

Transportem publicznym Publiczne autobusy z Seaford i Eastbourne zatrzymują się w centrum dla odwiedzających. Najbardziej bezpośrednim polaczeniem jest pociąg z Victorii do Eastbourne i przesiadka    w Brighton do pociagu do Seaford. Na miejscu wyjdź ze stacji, a przystanek autobusowy znajduje się po przeciwnej stronie drogi po lewej stronie (obok sklepu z meblami „Kwiaty”). Weź autobus 12, 12A lub 13 do Country Park w Exceat.DSC_1194DSC_0845DSC_0896DSC_0872

Beachy Head

Najwyższym klifem morskim w Wielkiej Brytanii jest Beachy Head (162 metry). Jego nazwa pochodzi od francuskiego slowa ”beauchef”, co tłumaczymy jako „piękny cypel” . Kiedyś była tu latarnia Bella Tour, która została wygaszona w 1902 roku. W tym miejscu powstała nowa, biało-czerwona, 43 metrowa latarnia, która znajduje się na pełnym morzu, a jej światło widać z odległości 42 km. Można ja zwiedzać latem uczestnicząc w zorganizowanej wycieczce. 

Jak dojechać ?

Beachy Head Road, Eastbourne BN20 7YA,

Beachy Head Rd BN20 7 latarnia adresDSC_1300DSC_0873aDSC_0189DSC_0191

Ciekawostki

-Nazwa Seven Sisters w tłumaczeniu siedem sióstr jest merytoryczna i nie związana z ukształtowaniem terenu a siedmioma siostrami, które zamieszkiwały okolicę. Każda z nich miała swój własny dom między wzgórzami. Wbrew nazwie jest osiem wzgórz i każde ma własną nazwę: Haven Brow, Short Brow, Rough Brow, Brass Point, Flagstaff Point, Flat Hill, Baily’s Hill oraz Went Hill Brow.

-Pomimo iż piękne klify sprzyja odpoczynkowi i relaksowi ze względu na swoja wysokość są często wybierane przez samobójców (szacuje się, ze jest to 20-25 osób rocznie).

-Seven Sisters słynie także z licznych katastrof morskich. Jedną z największych była katastrofa hiszpańskiego statku Nympha Americana, który rozbił się na wybrzeżu w 1747 roku. Zginęło wtedy trzydziestu ze stu trzydziestu członków załogi.

-Seven Sisters w często pojawia się nie tylko na fotografiach, obrazach np. Moneta czy Fredricha  ale i w kinematografii. Między innymi w filmie Robin Hood, Pokuta, Książę Złodziei. Tutaj także były kręcone sceny do Jamesa Bonda – „W obliczu śmierci” czy „Harry Potter i Czara Ognia”.

-Białe klify są również jednym z motywów tapet w systemie Windows 7.

Zwroć uwagę:

-Krawędzie klifów nie są odgrodzone od ścieżki ale trzeba zachować bezpieczna odległość od urwiska, ponieważ klify niejednokrotnie się osuwały.

-Nie należy rozpalać ogniska lub grilla na terenie parku.

Nie można łowić ryb poza plażą łącznie z brzegami rzek.DSC_0905DSC_0045

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s